Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Özellikleri ve Fiyatları

Amatör veya profesyonel fark etmeksizin sığır yetiştirmek söz konusu olduğunda, hangi türün seçileceğine karar vermek zor olabilir. Shorthorn sığırı (Beef Shorthorn) ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir sığır ırkı olmasına rağmen, çok az bakım gerektirdiği için büyük veya küçük herhangi bir işletme için uygun bir seçim olabilir. Bu ırk inanılmaz derecede uysal ve bakımı kolaydır. Ayrıca, eğer sahip olduğunuz meralar varsa, yem yerine bu meralardan ciddi anlamda destek alarak üretim maliyetlerini de düşürebilirsiniz. Shorthorn sığırı ilk olarak kombine ırklar arasında yer alan bir sığır ırkıydı. Yani hem et verimi hem de süt verimi anlamında ideal bir ırktı, bu durum sonradan değişmiştir. Bunun yanında eti inanılmaz derecede yumuşak ve lezzetlidir. Avrupa’da oldukça popüler olan ırklardan birisidir.

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Genel Özellikleri

Irk AdıShorthorn (Beef Shorthorn)
Kökeniİngiltere
Yetiştirilme AmacıEt verimi
Boğa (Erkek) Ağırlığı800 – 1000 kg
İnek (Dişi) Ağırlığı650 – 800 kg
RenkKırmızı, beyaz veya roan ile tonları
Ortalama Yaşam Süresi20 yıl
İklim ToleransıTüm iklimler
Bakım SeviyesiKolay ve orta
Süt ve Et ÜretimiÇok iyi
Shorthorn (Beef Shorthorn)

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Kökeni

Orijinal Shorthorn sığırları ilk olarak 18. yüzyılda Kuzeydoğu İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Kombine amaçlı yani hem et hem de süt verimi amacıyla yetiştirildiler. Ancak bu ırktaki belirli genetik hatlar et verimi anlamında daha başarılı olurken, bazı diğer genetik hatların süt veriminde daha iyi olduğu belirlendi. Sonuç olarak, bu soylar 1958’de Beef Shorthorn ve Milking Shorthorn ırkına ayrıldı. Shorthorn ırkı ilk olarak 1700’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve burada yaygınlaştı. Bu tarihten itibaren dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen ırklar arasında yer aldı.

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Özellikleri

Beef Shorthorn’lar adından da anlaşılacağı gibi eti için yetiştirilir ve Milking Shorthorn ırkına göre çok daha büyüktür. Boğalar tipik olarak uysal ve başa çıkılması kolay olsalar da zaman zaman saldırgan da olabilirler. Bu nedenle dikkatli bir şekilde bakılmaları ve kontrol edilmeleri gerekir. İnekler genellikle sakindir ve yönetilmesi, bakımı kolaydır.

Boğalar genellikle melezleme programlarında kullanılır ve dişiler buzağılama kolaylığı ile tanınırlar. Bu sığır yetiştiriciliğinde önemli bir özelliktir. Dişi Beef Shorthorn sığırlarında kolay doğum (yardıma ihtiyaç duymadan doğum yapma) oranı %98 civarındadır. Ayrıca, dişiler mükemmel annelerdir ve buzağı ölüm oranları da oldukça düşüktür.

Beef Shorthorn, onu bir çiftlik için mükemmel bir seçim haline getiren birçok avantaja sahiptir. Bu ırk, ekstra yumuşak ve mermerli (lezzeti ve kıvamı ile tanınan) mükemmel kalitede bir ete sahiptir. Ayrıca harika bir canlı ağırlık kazanma oranına ve yüksek yem dönüşüm oranına sahiptirler. Nadiren ayakları veya bacaklarıyla ilgili sorunları olduğu için sağlık anlamında da oldukça iyi bir ırk olduğu söylenebilir.

Shorthorn kombine amaçlı bir sığır (süt ve et) olarak ortaya çıkmış olsa da, ırk daha sonra Beef Shorthorn ve Milking Shorthorn olarak ayrıldı. Adından da anlaşılacağı gibi Beef Shorthorn, öncelikle olarak lezzetli eti ve üstün et verim özellikleri ile bilinmektedir.

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Görünüm ve Çeşitleri

Beef Shorthorn cinsi, beyaz, kırmızı veya roan olmak üzere başlıca üç renkte karşımıza çıkar. Kırmızı olan sığırlar düz bir renk olabilir veya beyaz olan lekelere sahip olabilir. Her ne kadar beyaz rengi söylemiş olsak da tamamen beyaz bir sığır nadirdir. Bu ırk kısa ve kalın boynuzlara sahiptir, ancak bazıları boynuzsuz olabilir.

Shorthorn sığırının ayaklarının ve bacaklarının yapısı ne aşırı düz ne de orak şeklindedir. Oldukça ağır bir vücuda sahip olmalarına rağmen, orta boy sığırlar olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, buzağılar doğduklarında küçük ırk sığırların buzağılarına eşdeğer canlı ağırlıklara sahiptir.

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Dağılım

Beef Shorthorn, esas olarak Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, İrlanda, Arjantin, Güney Afrika, Zimbabve ve Uruguay’da karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında tüm dünyada birçok ülkede görmek mümkündür. Çoğu zaman, ticari işletmelerde karşımıza çıkmaktadır. Beef Shorthorn dışında bazı safkan Shorthorn’lar, azalan popülasyonlar nedeniyle American Livestock Conservancy’nin izleme listesinde listelenmektedir.

Shorthorn Sığırı (Beef Shorthorn) Uygun Bir Irk Mı?

Shorthorn sığırı (Beef Shorthorn), uysal mizaçlarıyla kolay yönetilebildikleri ve oldukça dayanıklı oldukları için küçük ölçekli çiftlikler için de harika bir ırktır. Nadir olarak ayakları veya bacaklarıyla ilgili sorunları olduğundan (birçok ırkta oldukça yaygındır) ve buzağılama konusunda son derece başarılı olduklarından sağlık anlamında masraflı bir ırk değildir. Ayrıca, beslenme ihtiyaçlarını meralardan ve doğal otlardan rahatlıkla karşılayabilirler. Bu da onların bakımında daha düşük maliyetler sağlar.

Beef Shorthorn popüler bir ırk ve bunun birçok nedeni var! Bu sığırların bakımı ve yetiştirilmesi kolay ve nispeten daha az maliyetlidir. Buzağı ölüm oranları daha düşüktür. Bakım ve besleme konusunda çok fazla yorucu olmamasına rağmen oldukça kaliteli ve tercih edilen ete sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu